تحریک الکتریکی

تحریک الکتریکی چگونه به ما کمک می کند؟

تحریک الکتریکی یک روش درمانی است که معمولاً در فیزیوتراپی به عنوان بخشی از یک برنامه جامع فیزیوتراپی استفاده می شود. انواع مختلفی از تحریک الکتریکی یا همان تحریک الکترونیکی وجود دارد. از هر نوع ممکن است برای دستیابی به هدفی متفاوت در طول برنامه بازتوانی شما استفاده شود.

اگر بعد از جراحت یا بیماری در جابجایی مشکل دارید، ممکن است از فیزیوتراپی برای بازگرداندن تحرک طبیعی بهره مند شوید. متخصص PT شما ممکن است، استفاده از تحریک الکترونیکی را برای کمک به شما در حرکت بهتر یا احساس بهتر انتخاب کند.

در اینجا چند نمونه از نحوه استفاده فیزیوتراپیست از تحریک الکتریکی در حین فیزیوتراپی آورده شده است. دانش شما در این زمینه و آگاهی از آنچه متخصص فیزیوتراپی در تلاش برای کسب آن است، به شما کمک می کند تا راحت تر و سریع تر به هدف برسید.

کنترل درد مزمن و حاد

تحریک الکتریکی عصبی عضلانی از طریق پوست (TENS) نوعی تحریک الکتریکی است که توسط متخصص طب فیزیکی برای کنترل درد استفاده می شود. جریان خفیف برق باعث تحریک انتهای عصب در پوست شما می شود که علائم درد را به مغز شما منتقل می کند. این سیگنال ها می توانند برای کاهش دردی که احساس می کنید قطع شوند.

احتیاط: TENS یک درمان منفعل است، و بیشتر برنامه های موفق توانبخشی برنامه هایی هستند که حول تمرینات فعال ساخته می شوند.

مطمئن باشید که فقط به عنوان بخشی از یک برنامه فعال توانبخشی از TENS برای کنترل درد خود استفاده می کنید.

بهبود و تقویت عضلات بدن

ممکن است درمانگر شما از تحریک الکتریکی برای بهبود عملکرد عضلات استفاده کند. این مسئله بعد از جراحی، آسیب دیدگی یا بی حرکتی طولانی مدت بسیار مهم باشد.

تحریک الکتریکی عصبی عضلانی (NMES) اغلب برای کمک به عضلات شما در یادگیری نحوه انقباض صحیح استفاده می شود. برای انجام متخصص فیزیوتراپی، الکترودها را در مناطق خاصی از عضله قرار می دهد که به درستی منقبض نمی شوند. سپس تکانه های الکتریکی وارد می شوند. این تکانه ها برای انقباض عضله شما بکار می روند. در حالی که جریان خفیف برق عضله شما را تحریک می کند،ممکن است متخصص فیزیوتراپی به شا ورزش های خاصی بدهد تا با تحرک، عضله آسیب دیده، قدرت عضلانی را بهبود ببخشد.

برخی از واحدهای تحریک تخصصی مانند Bioness از NMES عملکردی استفاده می کنند. در این حالت، یک سوئیچ کوچک به واحد اضافه می شود که می تواند در حین فعالیتهای عملکردی مانند راه رفتن و رسیدن سریع آن را روشن یا خاموش کند. این واحدها می توانند به افراد کمک کنند تا استقلال عملکردی خود را پس از سکته مغزی یا آسیب دیدگی که باعث پارز یا آتروفی عضلات می شود ، بدست آورند.

کنترل بی اختیاری

اگر مشکلات بی اختیاری در ادرار دارید، PT شما ممکن است از تحریک الکتریکی برای درگیر کردن عضلات مناسب کمک کند تا جریان ادرار را پایین نگه دارد. PT شما همچنین ممکن است از نوعی تحریک الکتریکی به عنوان بیوفیدبک استفاده کند – تکانه های الکتریکی که انقباضات عضلانی شما را کنترل می کنند تا به شما بگویند آیا عضلات را به درستی کار می کنید. عضلاتی که ادرار و حرکات روده را کنترل می کنند.)

کاهش علائم تریگر پوینت ها (trigger points)

اگر احساس اسپاسم عضلانی کرده اید و نقاط حساس به درد دارید. PT شما ممکن است از تحریک الکتریکی مانند جریان تداخلی برای کاهش علائم شما استفاده کند. از جریان خفیف برق می توان برای انقباض و شل شدن عضله آسیب دیده استفاده کرد و به کاهش تنش در آن عضله کمک کرد.

به یاد داشته باشید، کشش فعال پس از تحریک الکتریکی برای کمک به آرام نگه داشتن نقاط تریگر ضروری است. بیشتر تحقیقات نشان می دهد که برق ممکن است علائم شما را کاهش دهد، اگرچه هنوز ممکن است نقطه تریگر در عضله شما باقی بماند.

کمک به تاثیر گذاری دارو ها در بدن

یونتوفورز (Iontophoresis) نوعی تحریک الکتریکی است که توسط متخصص طب فیزیکی شما برای تجویز دارو استفاده می شود. جزیان خفیف برق دارو را از طریق پوست و بافتهای آسیب دیده شما هل می دهد.

از یونتوفورز اغلب برای تجویز داروی ضد التهابی مانند دگزامتازون استفاده می شود. همچنین ممکن است برای کمک به کاهش اسپاسم عضلانی یا تجزیه رسوبات کلسیفیکی که ممکن است در بافت عضله یا تاندون ایجاد شود، استفاده شود.

تسریع زمان بهبود زخم ها

برخی از فیزیوتراپیست ها متخصص مراقبت از زخم هستند. ممکن است از روش تحریک الکتریکی، برای تسریع ترمیم زخم استفاده کنند. ثابت شده است که تحریک الکتریکی ولتاژ بالا با زخم هایی که به سختی قابل مدیریت و بهبودی صحیح هستند، استفاده می شود. برق گردش خون در لبه های زخم را بهبود می بخشد تا به بهبود آن کمک کند.

سخن آخر

فیزیوتراپیست شما یک متخصص حرکات است که می تواند تمرینات و برنامه های خانگی را برای کمک به شما در حرکت بهتر و احساس بهتر تجویز کند. گاهی اوقات ، ممکن است از پشتیبانی و روشهای خارجی ، مانند تحریک الکتریکی ، برای تقویت برنامه توانبخشی فعال شما استفاده شود. هنگامی که از گزینه های استفاده از تحریک الکتریکی آگاهی پیدا کردید ، هنگامی که درمانگر برق را در برنامه توانبخشی شما وارد می کند ، هیچ تعجب نخواهید داشت.

کلینیک فیزیوتراپی بمانی، با کادری مجرب و دستگاه های بروز آماده خدمت رسانی به شما عزیزان است. برای آگاهی بیشتر و مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

30

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *