پیچ خوردگی مچ پا

پیچ خوردگی مچ پا

پیچ خوردگی مچ پا – آیا لازم است به یک فیزیوتراپیست مراجعه کنید؟

 

مچ پا پیچ خورده

یا پیچ خوردن مچ پا، آسیب دیدگی بسیار رایجی است که ناشی از ورزش یا فقط قدم زدن نادرست روی مسیر ناهموار است. پیچ خوردگی مچ پا خفیف باعث کشیده شدن بیش از حد رباط های شما می شود. (رباط ها از بافت همبند سخت و محکم ساخته شده اند که استخوانی را به استخوان دیگر متصل می کنند.) پیچ خوردگی شدید مچ پا می تواند باعث پارگی کامل رباط یا حتی شکستگی استخوان شود. همچنین ممکن است در مجموعه مفصل مچ پا به عضلات، تاندون ها و سایر ساختارها آسیب برسد.

علائم آسیب دیدگی مچ پا

اگر مچ پای شما پس از پیچ خوردگی، دچار تورم و درد شده، به احتمال زیاد مچ پایتان را رگ به رگ شده است. بسته به اینکه مچ پا را به سمت داخل یا بیرون بچرخانید، مشخص می شود که کدام قسمت از مچ پا آسیب دیده است و در کجا دردناک خواهد بود.

در خانه درمان

پس از پیچ خوردگی پا، اولین توصیه قرار دادن یخ و سرد کردن ناحیه است. از همه مهمتر، باید استراحت کنید و سپس روی برگرداندن دامنه حرکت ملایم کار کنید و مچ پا را از آسیب دیدگی بیشتر محافظت کنید. به عنوان مثال،

  • برای مدت کوتاهی، ورزش خود را متوقف کنید،
  • از عصا برای جلوگیری از لنگیدن استفاده کنید و
  • پای آسیب دیده را از قلب بالاتر قرار دهید تا تورم کاهش یابد.

با صدمات شدیدتر مچ پا ممکن است نیاز باشد تا از کفش های مچ دار مثل چکمه و بوت استفاده شود، تا مچ آسیب دیده بتواند به خوبی ترمیم شود.

چه موقع به فیزیوتراپیست مراجعه کنیم؟

با توجه به بالا بودن میزان عود پیچیدگی مچ پا، به طور کلی دیدن یک فیزیوتراپی ایده خوبی است حتی اگر فقط دچار پیچ خوردگی خفیف شده باشید. فیزیوتراپیست شدت پیچ خوردگی مچ پا را ارزیابی می کند. اغلب اوقات، تصویربرداری تشخیصی (اشعه ایکس، سونوگرافی) لازم نیست، اما در صورت نیاز، فیزیوتراپیست به شما اطلاع می دهد.

به طور معمول درمان های فیزیوتراپی پیچ خوردگی مچ پا، شامل موارد زیر است:

  • تورم و مدیریت درد
  • آموزش مجدد راه رفتن
  • تحرک مفصلی
  • نسخه ورزش پیشرونده
  • تعادل و آموزش تصوری
  • آموزش در مورد مناسب بودن مهاربند و / یا ضبط کردن

بسته به شدت پیچ خوردگی مچ پا، فیزیوتراپیست می تواند تا مراحل مختلف بهبودی شما زا سوق دهد. فیزیوتراپیست به شما می گوید که چه زمانی باید به فعالیتهای منظم و ورزشی خود برگردید. رویکردی فعال برای بهبودی شما احتمالاً بهترین نتایج را تضمین می کند.

اگرچه پیچ خوردگی مچ پا معمول است، اما نشان داده شده است که توانبخشی مناسب احتمال بروز مشکل در آینده را کاهش می دهد. کلینیک فیزیوتراپی پیشرفته بمانی، با کادری مجرب آماده خدمت رسانی به شما عزیزان است. برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

124

شاید این مطلب را دوست داشته باشید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *