پاهای پرانتزی و ورزش برای اصلاح

پاهای پرانتزی چیست؟ و روش های درمان

پاهای پرانتزی وضعیتی است که در آن در صورت جفت کردن پاها، زانو ها از هم با فاصله قرار بگیرند. اگر شما پاهای پرانتزی دارید و ورزش هایی مانند ایروبیک یا فوتبال انجام می دهید، خطر آتروز زانو برای شما شدیدتر است. راه حل پیش رو ساده است، انجام ورزش هایی که فشار کمتری روی پا وارد کند. همچنین با مراجعه به متخصص فیزیوتراپ، با توجه به وضعیت شما و شدت پرانتزی بودن پاها، ورزش هایی برای بهبود این مسئله برنامه ریزی می شود که با انجام آنها، این مشکل می تواند کاملا از بین برود.

اصطلاح پزشکی پاهای پرانتزی، genu varum است. این مشکل دقیقا برعکس پاهای ضربدری است که اطلاح پزشکی آن، genu valgus است. در این حالت، با قرار دادن مچ پاها در کنار هم زانوها کاملاً بهم می چسبند و بین ساق ها فاصله زیادی میفتد.

چه مفاصلی در اثر پاهای پرانتزی آسیب می بینند؟

پاهای پرانتزی باعث ایجاد فاصله در قسمت بیرونی مفصل زانو در پا می شود. در عین حال ممکن است باعث ایجاد فشار روی قسمت میانی و داخلی مفصل زانو نیز بشود. فشرده شدن قسمت میانی مفصل ران باعث ایجاد حس درد در زانو و ساییده شدن مینیسک داخلی زانو شود. فشار زیاد باعث پارگی مینیسک و یا آرتروز مفاصل خواهد شد.

تاثیر پاهای پرانتزی روی دامنه حرکتی

پاهای پرانتزی ممکن است روی دامنه حرکتی مچ پا و لگن تأثیر داشته باشد. با ورزش کردن ممکن است احتمال بروز مشکلات برای این مفاصل را تا حدی بالاتر ببرید. به عنوان مثال، در ورزشکارانی که پاهای پرانتزی دارند، احتمال آسیب دیدگی تاندون آشیل در آنها بالاتر خواهد بود.این آسیب دیدگی به صورت درد در پاشنه پا مشخص خواهد شد. اینگونه آسیب دیدگی ها معمولاً به خاطر فشار وارده بر ساق پا، هنگام انجام ورزش هایی که وزن روی پاهاست مانند دو یا سکوات، رخ می دهد. با اصلاح یا کم کردن این فشارها می توان احتمال آسیبد دیدگی تاندون آشیل را بسیار کم کرد.

در برخی تحقیقات مشخص شده است که افرادی که پاهای پرانتزی دارند، بیشتر دچار مشکلاتی مانند عدم تعادل بخصوص در جهات کناری (side-to-side) خواهند بود. دلیل این مشکل، تغییر نقطه ثقل بدن، با توجه به تغییر حالت پاها، مچ پا و لگن است.

مزایای ورزش کردن برای پاهای پرانتزی

بسیاری از مردم دچار پاهای پرانتزی هستند، اما به راحتی و بدون احساس درد، زندگی و ورزش می کنند. اگر مواظب زانوها و به درستی ورزش کنید هیچ مشکلی برای شما پیش نخواهد آمد. کشش ها و ورزش های مناسب لگن و پاها باعث می شود تا سلامت زانوهایتان تضمین شود.

با ورزش، وزن قابل کنترل خواهد بود. چراکه اضافه وزن خودش عاملی برای بروز آرتروز زانو است. درواقع درصورتی که پاهای پرانتزی دارید و دچار اضافه وزن نیز هستید، ریسک ابتلا به آرتروز زانو در شما ۵ برابر می شود.

اشخاصی که پاهای پرانتزی دارند با انجام چند ورزش می توانند تعادل خود را بهبود دهند و بدین ترتیب، عملکرد بهتری در فعالیت های روزمره خود داشته باشند.

چگونه با داشتن این مشکل (پای پرانتزی) ورزش کنیم؟

افرادی که پاهای پرانزی دارند هم می توانند ورزش کنند. مهمترین نکته در حین ورزش، قرار گیری پا و زانو ها در یک خط است. متخصصین فیزیوتراپی به اصطلاح به اینکار آموزش عضلانی-عصبی یا (neuromuscular training) می گویند. ورزش هایی برای اصلاح پاهای پرانتزی وجود دارد که در ادامه، به چند نمونه از آنها اشاره خواهد شد.

ورزش های مناسب برای پاهای پرانتزی

تحقیقات نشان داده اند که کشش ماهیچه های ران و لگن و قوی کردن آنها برای اصلاح فرم پاها کارا هستند. همچنین این کشش ها احتمال آسیبد دیدگی را در این افراد کمتر می کنند. در ادامه با چند ورزش ساده آشنا می شویم:

 • ورزش ها و کشش هایی که تمرکزشان برای عضلات ران هستند. خیلی می تواند به افراد مبتلا به پاهای پرانتزی کمک کنند. برای مشاهده این ورزش ها این مقاله را بررسی فرمایید.
 • ورزش های کششی برای تسکین درد کشاله ران

درد کشاله ران می تواند توسط بسیاری از موارد، از جمله عضلات کشیده و ضعیف کشاله ران (جمع کننده ها) یا کشش کشاله ران یا کشیدگی ایجاد شود. یک برنامه تمرینی کاملاً منظم که چندین ناحیه از بدن یا آسیب های قبلی را برطرف می کند، بهترین روش برای درمان مشکلات کشاله ران است. در این مقاله چند کشش ساده به همین منظور معرفی شده اند.

 • ورزش های کششی برای عضلات پیریفورمیس

عضله پیریفورمیس در ناحیه باسن قرار دارد و از لگن به بیرون ران کشیده می‌شود. این عضله مسئول چرخش مفصل ران می‌باشد و به ران، پا و زانو اجازه می‌دهد تا به سمت خارج برود. کشش این عضله و قوی کردن آن می تواند برای درمان پاهای پرانتزی بسیار مفید باشد.

 • تقویت Gluteus medius با یک باند مقاومت

ورزش و کشش این عضله باعث افزایش قدرت عضلات ران و مچ پا خواهد شد.

ورزش هایی برای بهبود تعادل

از آنجایی که در برخی افراد پاهای پرانتزی باعث ضعف تعادل در فرد می شود، شاید اشاره به چند ورزش برای بهبود تعادل بدن، بد نباشد. ورزش هایی مانند موارد زیر می تواند به شما برای بهبود تعادل بدن بسیار کمک کند:

ایستادن روی یک پا

 • ایستادن روی یک پا:

 • انجام سری ورزش های Otago
 • استفاده از توپ Bosu

امروزه استفاده از توپ های Bosu طرفدار زیادی پیدا کرده است. این وسیله برای هدف قرار دادن مناطق بخش های تناسب اندام، مانند استقامت، تعادل، قدرت و ثبات بسیار مناسب است.

برد تعادل

 • استفاده از بردهای تعادل

تخته تکان (که تخته تعادل نیز نامیده می شود) اغلب در یوگا و برای تمرینات ورزشی استفاده می شود. این بردها می تواند ابزاری عالی برای توان بخشی از پیچ خوردگی مچ پا باشد.

انجام این ورزش ها باید تحت نظر یک متخصص فیزیوتراپی انجام شود. تا مطمئن باشید که این ورزش برای شما مفید است و آسیبی به اندام های شما وارد نمی کند.

دیگر ورزش های ایمن برای افراد با پاهای پرانتزی

اگر دچار درد پا هستید و انجام ورزش هایی که متمکز روی پا هستند، شمارو ناراحت می کند می توانید ورزش های دیگری را امتحان کنید.

این ورزش ها ممکن است باعث کاهش نیروی وارد شده در مفاصل زانوی شما شود و از مشکلات ساییدگی در زانوها جلوگیری کند. می توانید دوچرخه سواری یا شنا را به عنوان نوعی ورزش دیگر امتحان کنید.

ورزش های نا متناسب

 • دویدن
 • فوتبال
 • ایروبیک
 • بسکتبال
 • تنیس
 • والیبال

ورزش های مناسب

 • شنا کردن
 • دوچرخه سواری
 • قایق رانی
 • یوگا
 • پیلاتس
 • تای چی

استفاده از بریس

پزشک ارتوپدی یا فیزیوتراپیست شما ممکن است علاوه بر یک برنامه تمرینی اصلاح شده، کفش های مخصوص یا بریس یا تکیه گاه زانو را نیز توصیه کند.

اگر پاهای پرانتزی دارید و فعالیت های پرتحرکی مانند دویدن انجام می دهید، اینگونه کفش ها ممکن است کاندید مناسبی باشد و برای اصلاح راه رفتن به شما کمک کند.

از بریس های اصلاحی بیشتر برای کودکانی که پاهای پرانتزی دارند و نیاز به مداخله دارند استفاده می شود. اینها برای اصلاح آرتروز زانو-مچ-کف پا است که هر دو روز و شب پوشیده می شود.

از بریس به طور کلی برای اصلاح پاهای کمان در بزرگسالان استفاده نمی شود. برای بزرگسالان بهتر است با پزشک یا فیزیوتراپیست خود مشورت کنید که آیا یک بریس به مشکل شما کمک می کند یا آن را تشدید می کند.

اگر زانو درد دارید یا از ناحیه اندام تحتانی آسیب دیده اید، قبل از شروع هرگونه برنامه ورزشی، معاینه با پزشک یا PT ایده خوبی است.

یکی از بهترین راه ها برای اطمینان از ورزش صحیح در صورت داشتن پاپیون مراجعه به پزشک متخصص است. یک فیزیوتراپیست متخصص در زمینه ارتوپدی مکان خوبی برای شروع است.

کلینیک فیزیوتراپی بمانی با کادری مجرب و بروزترین دستگاه ها و متدهای درمانی آماده خدمت رسانی به شما عزیزان است.

34

شاید این مطلب را دوست داشته باشید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *