ورزش درمانی

ورزش درمانی چیست؟

در این مقاله به فیزیوتراپی ورزشی ، فواید آن و هدف ورزش درمانی می پردازیم

تعریف ورزش درمانی

ورزش درمانی به مجموعه فعالی های اختصاصی و برنامه‌ریزی شده‌ای گفته می‌شود که هدف آن اصلاح مشکلات خاص، ترمیم بدن و بازگرداندن یک بیمار آسیب‌دیده به حالت کاملاً عملکردی و بدون درد و نیز قادر ساختن فرد جهت ترمیم نواحی مصدوم در خانه می‌باشد.

فیزیوتراپی ورزشی

“به گزارش شفا آنلاین:انجام نادرست حرکات ورزشی ، انجام ورزش شدید بدون آمادگی قبلی و ورزش با امکانات نامناسب و در محیط غیر استاندارد از جمله عواملی هستند که ریسک بروز آسیب های ورزشی را افزایش می دهند”.

این تمرینات به صورت حرکات ورزشی به فرد آموزش داده می‌شون که می توانید به راحتی در منزل انجام دهید در صورتیکه بیمار توانایی مراجعه به مرکز فیزیوتراپی را ندارد می توانید با مشاوره های رایگان مرکز فیزیوتراپی بمانی، خدماتی از جمله فیزیوتراپی در منزل را جویا شوید.

اهداف ورزش درمانی

  • بهبود هماهنگی و زمان‌بندی گروه‌های عضلانی
  • افزایش تراکم استخوانی
  • بهبود عملکرد مفاصل
  • رسیدن بدن به سطح بهینه در طی انجام فعالیت های ورزش درمانی
  • بهبود و بازیابی عملکرد جسمی بیمار
  • یشگیری از عدم قابلیت حرکت
  • بهبود سلامتی و تناسب اندام و احساس شادابی در بیمار

چند نکته قبل از انجام تمرینات

۱- هر کدام از تمرینات را ۵ بار یا بیشتر انجام دهید

۲- حرکات تمرینی را آهسته و با آرامش انجام دهید

تمرین اول ( حالت صاف شدن)

فیزیوتراپی ورزشی- تمرین ورزشی

در منزل ابتدا باید به سمت یکی از پهلوهای خود دراز بکشید و زانوهایتان را با زاویه ۴۵ درجه خم کنید. پس از آن باید پاهای خود را به گونه‌ای به یکدیگر بچسبانید که زانوهایتان ۶ اینچ بالاتر قرار گرفته باشند.

تمرین دوم (حرکت کششی لگن به حالت صورت خوابیده)

فیزیوتراپی ورزشی

در این تمرین باید به سمت شکم بر روی زمین دراز کشیده و بدون انجام هیچ حرکت اضافی شکمتان را به سمت داخل منقبض کنید. سپس در صورتی که زانوهایتان کاملاً صاف هستند، سعی کنید پاهایتان را به گونه‌ای بالا بیاورید که از سطح زمین ۴ تا ۶ اینچ فاصله داشته باشند. به این نکته توجه کنید که لگن باید کاملاً بی حرکت و ثابت باشد.

تمرین سوم (بالا بردن ساق پا به صورت مستقیم و صاف)

فیزیوتراپی ورزشی

هنگام انجام این حرکت از آموزش فیزیوتراپی در منزل باید شکم خود را به سمت داخل منقبض کنید. تا به ناحیه زیر کمر و مفاصل لگن فشار وارد نشود. حال به سمت پشت دراز بکشید و ساق پایتان را روی پای مخالف قرار دهید. سپس پا را به سمت بالا و پایین حرکت دهید.

کلینیک فیزیوتراپی بمانی، یکی از مجهزترین مراکز فیزیوتراپی در شرق تهران و تهرانپارس است که آماده ارائه خدماتی از جمله ورزش درمانی، لیزر درمانی، تیپینگ و … به شما عزیزان می باشد

آدرس: نارمک، جانبازان غربى( گلبرگ)، خیابان کمیجانى جنوبى، ساختمان عرفان، طبقه سوم واحد ٩

122

شاید این مطلب را دوست داشته باشید

2 دیدگاه برای “ورزش درمانی چیست؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *