فیزیوتراپی استخوان دنبالچه

استخوان دنبالچه در پایین‌ترین قسمت از ستون فقرات قرار دارد و در پزشکی به نام استخوان کوکسیکس شناخته می‌شود. کوکسیدنی یا در اصطلاح عامیانه درد دنبالچه، دردی موضعی در اطراف دنبالچه است که این درد به هنگام نشستن یا انجام هر فعالیتی که موجب فشار به پایین ستون فقرات می‌شود، تشدید می‌شود. این مشکل در بین زنان بسیار بیشتر از مردان شایع است و معمولاً بر اثر وارد شدن ضربه یا فشار زیاد به استخوان دنبالچه یا اطراف آن ایجاد می‌شود. برای مثال زمین خوردن با کمر و یا زایمان طبیعی می‌تواند موجب درد دنبالچه شود. در موارد نادری، عفونت یا تومور نیز می‌تواند عامل درد استخوان دنبالچه باشد.

در این مقاله مرور عمقی‌تری بر درد دنبالچه، تشخیص علت آن و روش‌های درمانی غیرجراحی آن می‌شود.

درد استخوان دنبالچه معمولاً با علائم مشخص دیگری همراه است. درد استخوان دنبالچه می‌تواند با یکی یا تعداد بیشتری از علائم زیر همراه باشد:

  • درد موضعی و حساسیت به لمس: درد تنها به استخوان دنبالچه محدود می‌شود و به لگن یا پاها منتشر نمی‌شود.
  • تشدید درد در هنگام نشستن
  • تشدید درد در هنگام تلاش برای ایستادن از حالت نشسته
  • تشدید درد در هنگام اجابت مزاج یا در حین مقاربت جنسی

این علائم ممکن است در بیماران مختلف، متفاوت باشند که این موضوع به ساختار خاص بدن هر بیمار و علت اصلی درد دنبالچه بستگی دارد.

علل درد استخوان دنبالچه

  • آسیب موضعی: در اغلب موارد، علت درد دنبالچه، وارد شدن یک ضربه‌ی مستقیم به این استخوان است. زمین خوردن بر روی ناحیه دنبالچه موجب ملتهب شدن رباط‌ها و استخوان دنبالچه یا محل اتصال استخوان دنبالچه با استخوان خاجی می‌شود.
  • وارد شدن فشار مکرر: فعالیت‌هایی که به طور مداوم یا مکرر به استخوان دنبالچه فشار وارد می‌کنند، مانند نشستن روی یک سطح سفت برای مدت طولانی، موجب درد حاد دنبالچه می‌شوند.
  • زایمان: در طی زایمان، سر نوزاد از ناحیه فوقانی استخوان دنبالچه عبور می‌کند و فشاری که به این استخوان وارد می‌شود می‌تواند موجب آسیب به ساختار‌های مختلف ناحیه دنبالچه (استخوان، دیسک یا رباط‌ها) شود. هر چند این مورد نادر است اما ممکن است فشار ناشی از زایمان حتی موجب شکستگی استخوان دنبالچه شود.
  • تومور یا عفونت: در موارد نادری درد دنبالچه ناشی از عفونت یا یک تومور در نزدیکی دنبالچه است که به آن فشار وارد می‌کند.
  • درد ارجاعی دنبالچه: در موارد نادری ممکن است درد دنبالچه، ارجاعی باشد و در واقع منشأ آن ناحیه دیگری در ستون فقرات یا لگن بیمار باشد. برای مثال ممکن است فرسایش یا بیرون‌زدگی دیسک کمر موجب درد دنبالچه نیز شود.

نحوه تشخیص عامل درد دنبالچه

پزشک بعد از شنیدن شرح حال بیمار و سؤال در مورد سوابق پزشکی او، بیمار را معاینه فیزیکی می‌کند. در معاینه فیزیکی، پزشک با دست ناحیه مورد نظر را لمس می‌کند و کمی فشار می‌دهد تا متوجه وجود تورم یا حساسیت به لمس در اطراف استخوان دنبالچه شود.

در برخی از موارد، پزشک تصمیم می‌گیرد که با دست خود استخوان دنبالچه را لمس کند تا حرکت زیاد و یا محدودیت حرکتی مفصل دنبالچه را بررسی کند. پزشک این کار را از طریق وارد کردن دست به رکتوم ( از طریق مقعد) انجام می‌دهد.

معمولاً برای تشخیص علت و درمان درد دنبالچه نیازی به انجام تستهای تشخیصی نیست. ولی اگر درد دنبالچه بسیار شدید و مداوم است، ممکن است نیاز باشد که برخی تست‌های تشخیصی انجام شوند تا پزشک متوجه شود که درد دقیقا چگونه ایجاد شده و بهترین راه تسکین آن چیست. بنابراین در برخی موارد خاص نیاز به عکسبرداری اشعه ایکس دینامیک، سی تی اسکن یا ام آر آی می شود.

فیزیوتراپی استخوان دنبالچه

اصلاح فعالیت‌ها

با تغییر و اصلاح کردن فعالیت‌های روزانه می‌توان فشار کمتری بر روی استخوان دنبالچه وارد کرد تا درد آن تسکین پیدا کند.

توصیه میشود در صورت احساس درد در استخوان دنبالچه، دو الی سه روز کمپرس آب سرد روی محل التهاب قرار دهید و سپس برای دو الی سه روز محل را گرم نگه دارید تا تنش عضلانی موجود رفع شود.

برای برخی از بیماران، انجام درمان‌های دستی روی استخوان دنبالچه موجب تسکین درد می‌شود. در حین انجام درمان دستی، مفصلی که بین استخوان دنبالچه و استخوان خاجی قرار دارد جااندازی می‌شود چرا که در مواردی درد دنبالچه ناشی از حرکت نامناسب این مفصل است.

از دیگر روشهای درمانی می توان به شاک ویو تراپی، لیزر درمانی، تحریک الکتریکی اعصاب با دستگاه TENS و ورزش درمانی اشاره کرد.

کشش دادن ملایم رباط‌هایی که به استخوان دنبالچه متصل هستند می‌تواند به کاهش تنش عضلانی در این ناحیه کمک کند. یک فیزیوتراپیست یا متخصص طب فیزیکی و توانبخشی می‌تواند در این رابطه به شما کمک کند و برای تسکین درد دنبالچه یک برنامه ورزشی مناسب برای شما تدوین کند.

کلینیک فوق تخصصی فیزیوتراپی بمانی، با بروز ترین متدها و روش های درمانی، آماده خدمت رسانی به شما عزیزان است. برای اطلاع بیشتر و مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

26

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *