آسیب دیدگی تاندون ها

دیابت و به آسیب دیدگی تاندون

چگونه بیمای دیابت منجر به آسیب دیدگی تاندون ها می شود؟

اگر دیابت دارید و هنگام حرکت صدمه دیده اید، ممکن است دلیل این آسیب دیدگی، تاندون های شما باشد. تاندون ها، نوارهایی مانند بند ناف هستند که عضلات شما را به استخوان متصل می کنند. سطح بالای قند خون که ممکن است، در تحریک مشکلات تاندون نقش دارد.

شما در تمام بدن از جمله شانه ها، بازوها، مچ ها، باسن، زانوها و مچ پا تاندون دارید. آنها نیرو را از عضلات به استخوان های شما منتقل می کنند تا بتوانید حرکت کنید.

اگر دیابت شما کنترل نشده باشد، تاندون های شما ضخیم می شوند. بنابراین، احتمال پاره شدن آنها بیشتر می شود.

انواع آسیب دیدگی های تاندون در اثر بیماری دیابت

آسیب تاندون در دیابت نوع ۱ و نوع ۲ به دلیل موادی به نام محصولات نهایی پیشرفته گلیکاسیون (AGEs) اتفاق می افتد. این مواد، هنگامی که پروتئین یا چربی با قند در جریان خون شما مخلوط می شود، تشکیل می شوند.

به طور معمول، بدن شما با سرعت آهسته و ثابت AGE را ایجاد می کند. اما هنگامی که به دیابت مبتلا هستید، قند اضافی خون سرعت شما را کاهش می دهد. این مسئله بر روی تاندون های شما تأثیر می گذارد.

تاندون ها از پروتئینی به نام کلاژن ساخته می شوند. AGEها با آن پیوندی ایجاد می کنند که می تواند ساختار تاندون ها را تغییر داده و بر عملکرد آنها تأثیر بگذارد. به عنوان مثال، آنها می توانند ضخیم تر از حد طبیعی شوند و ممکن است نتوانند به اندازه وزن قبلی وزن را تحمل کنند. در نتیجه، احتمال پارگی یکی از تاندون ها افزایش می یابد.

برخی از مشکلات تاندون که اگر دیابت خود را کنترل نکنید، پیش خواهند آمد:

  • شانه فیریز شده: سفتی و دردی که هنگام ضخیم شدن کپسولی که تاندون ها و رباط های مفصل شما را احاطه کرده است اتفاق می افتد.
  • پارگی روتاتور کاف: آسیب به تاندون ها و ماهیچه هایی که مفصل شانه شما را احاطه کرده اند. از جمله عضله فوق اسپیناتوس.
  • انگشت ماشه: انگشت شما در حالت خم شده گیر کرده و با ضربه محکم و ناگهانی به خالت نرمال بر میگردد. مانند صدای کشیده شدن ماشه.
  • سندرم تونل کارپ: به دلیل فشار بر عصبی که از آن عبور می کند، دچار بی حسی، گزگز و ضعف در مچ دست خود می شوید.
  • انقباض دوپویترن: ضخیم شدن بافت زیر پوست دست که باعث می شود انگشتان شما به سمت کف دست یا پای شما خم شوند.

تاتدون آسیب دیده میتواند بسیار دردناک باشد. همچنین می تواند مانع از حرکت مفصل شما شود. حتی اگر برای رفع آسیب جراحی کرده باشید، تاندون می تواند دوباره پاره شود. مطالعات نشان می دهد که بیش از یک سوم افراد دیابتی که تحت عمل جراحی برای رفع پارگی روتاتور کاف قرار می گیرند، دوباره به این مشکل مبتلا می شوند.

تاثیر تاندون آسیب دیده روی شخص مبتلا به دیابت

ورزش برای کمک به کنترل دیابت مهم و مفید است، اما ممکن است در هنگام درد و سفت بودن تاندون ها تمرین کردن برای شما دشوار باشد.

آسیب به تاندون آشیل در پشت پاشنه شما می تواند میزان چرخش و تحرک مچ پایتان را محدود کند. در این حالت، محدودیت حرکت، شما را مجبور می کند که فشار بیشتری به قسمت میانی پای خود وارد کنید. درنتیجه، خطر ابتلا به زخم پا را افزایش می دهد.

با پزشک خود در مورد روش های مطمئن برای پایین نگه داشتن سطح قند خون در هنگام بهبودی از مشکلات تاندون صحبت کنید.

راهکارهایی برای بهبود تاندون آسیب دیده و جلوگیری از آسیب مجدد

بهترین راه برای جلوگیری از مشکلات تاندون کنترل دیابت است. با کمک رژیم، ورزش و دارو قند خون خود را کاهش دهید. و اگر اضافه وزن دارید، سعی کنید مقداری وزن کم کنید. این باعث بهبود سلامت شما شده و همزمان از روی تاندون ها فشار می آورد.

اگر قبلاً آسیب تاندون داشته اید، از پزشک خود در مورد روش های درمانی مانند موارد زیر سوال کنید:

  • مسکن ها مانند آسپرین یا ایبوپروفن
  • شل کننده های عضله
  • فیزیوتراپی و ورزش
  • تسکین درد با گرما یا یخ
  • آتل برای ثابت نگه داشتن مفصل در حین بهبودی تاندون ها

همچنین ممکن است پزشک برای رفع مشکلات تاندون یک شات استروئید به مفصل شما پیشنهاد کند. به خاطر داشته باشید که استروئیدها می توانند باعث افزایش کوتاه مدت سطح قند خون شما شوند. از پزشک خود بپرسید در مورد مزایا و ریسک های این روش درمانی پرس و جو کنید.

کلینیک فیزیوتراپی بمانی، با کادری مجرب و دستگاه های بروز آماده خدمت رسانی به شما عزیزان است. برای آگاهی بیشتر و مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

78

شاید این مطلب را دوست داشته باشید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *