بیماری های نیازمند به ارتوپدی در کودکان

ارتوپدی کودکان چیست؟ بیماری ها و روش های درمان

سیستم حرکت بدن یکی از مهم ترین اندام ها در بدن است. ارتوپدی یک شاخه از علم جراحی است که روی عملکرد این سیستم کار می کند. سیستم حرکتی شامل استخوان ها، مفاصل، عضلات و دیگر بافت هایی است که در اندام های حرکتی وجود دارند.

ارتوپدی گرچه یک شاخه از علم جراحی است ولی این بدان معنا نیست که کار متخصص ارتوپد فقط جراحی باشد. او هر بیماری که به نحوی بر سیستم حرکتی یا لوکوموتور بدن انسان تاثیر میگذارد را مورد بررسی و معالجه قرار میدهد.

دست ها و پاها و کمر و گردن و لگن و دردهای این مناطق و محدودیت های حرکتی و تغییر شکل اندام ها و لنگش همه و همه در دایره فعالیت ارتوپدی است.

فیزیوتراپی یک روش درمانی برای بیمارانی که نیاز به ارتوپدی دارند است. که با انجام ورزش یا دیگر روش های مطرح مانند مواردی که در بخش خدمات و روش های درمانی کلینیک معرفی شده اند، دامنه حرکتی اندام ها، تغییر شکل اندام ها و … مورد معالجه قرار می دهد.

ارتوپدی در کودکان

سیستم حرکتی بدن یکی از اندام های مهم بدن است. این سیستم از ابتدای تولد در حال رشد بوده و دائما دستخوش تغییر است. تاثیر پذیری ساختار بدنی که در حال رشد است بسیار بیشتر از سیستمی است که کاملاً رشد کرده است.

در صورتی که این اندام ها آسیب ببیند باید فوراً اقدام به درمان صورت گیرد؛ زیرا ممکن است تأخیر در این امر باعث عدم درمان یا سختتر شدن روش درمان آن شود و فرد تا آخر عمر از این آسیب رنج می برد. این درمان بخصوص در مورد کودکان از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد زیرا رشد بدن آنها کامل نشده است . درمان بیماری های ارتوپدی در کودکان راحتتر و وفق تر از بزرگسالان می باشد.

برای آشنایی بیشتر با ارتوپدی، زمان نیاز به ارتوپدی و اینکه چه اقداماتی برای بیماران ارتوپدی انجام می شود، این صفحه را ببینید.

بیماری های شایع ارتوپدی در کودکان

در ادامه با چند مورد از شایع ترین بیماری های موجود در سیستم حرکتی بدن کودکان آشنا می شویم. همانطور که اشاره شد، ارتوپدی در کودکان زودتر از بزرگسالان جواب می دهد چون سیستم حرکتی آنها کامل رشد نکرده و قابل اصلاح است. بنابراین با مراجعه به متخصص فیزیوتراپی در همان ابتدا این مشکلات در مدتی کوتاه قابل نعالجه هستند.

اختلالات پیچیده لگن

شرایط لگن کودکان می تواند کودکان را در هر سنی تحت تأثیر قرار دهد. دیسپلازی مفصل ران وضعیتی است که سوکت مفصل ران به درستی تشکیل نمی شود و می تواند با دررفتگی مفصل ران هنگام تولد یا رشد غیر طبیعی سوکت همراه با رشد کودک همراه باشد.

تغییر شکل اندام

در حالی که پا های ضربدری یا پرانتزی در کودکان معمول است و معمولاً با رشد کودک برطرف می شود، در برخی از شرایط اندام به خودی خود اصلاح نمی شود و ممکن است منجر به اختلاف طول پا یا تغییر شکل زاویه در پا شود.

اختلالات عصبی عضلانی

در کلینیک فیزیوتراپی بمانی، ما به کودکانی که دچار اختلالات عصبی عضلانی مانند فلج مغزی، دیستروفی عضلانی و سندرم داون هستند، مراقبت های ارتوپدی ویژه ای ارائه می کنیم.

شکستگی

شکستگی در دوران کودکی به طور مکرر اتفاق می افتد. از آسیب های معمول مانند شکستگی مچ دست یا آرنج گرفته تا آسیب دیدگی های پیچیده تر از استخوان های متعدد، ارتوپد کودکان در کلینیک فوق پیشرفته بمانی این تجربه را دارند که آسیب دیدگی کودک شما را به طور مناسب مورد معالجه قرار دهند.

تغییر شکل ستون فقرات

بیماری های ستون فقرات مانند اسکولیوز (انحنای ستون فقرات) ، کیفوز (افزایش برگشت ستون فقرات) ، اسپوندیلولیز (شکستگی استرس در ستون فقرات) و اسپوندیولیستیز (حرکت یک قسمت از ستون فقرات در قسمت دیگر) ممکن است کودکان را در اوایل زندگی تحت تأثیر قرار دهد. در دوران کودکی. بیشتر اختلالات ستون فقرات نیازی به مهاربند یا جراحی ندارند، اگرچه برای اطمینان از بدتر نشدن وضعیت به معاینات منظم نیاز است.

بیماری پرتس (Perthes)

پرتس نوعی بیماری در کودکان است که با از دست دادن موقتی خونرسانی به مفصل ران مشخص می شود. بدون خونرسانی کافی، سر گرد استخوان ران (“توپ” لگن) از بین می رود. بدین ترتیب، این منطقه به شدت ملتهب و تحریک می شود.

دیسپلازی مفصل ران (Dysplasia)

دیسپلازی مفصل ران وضعیتی است که سوکت مفصل ران به درستی تشکیل نمی شود و می تواند با دررفتگی مفصل ران هنگام تولد یا رشد غیر طبیعی سوکت همراه با رشد کودک همراه باشد.

SCFE

لیز خوردن اپی فیز استخوان ران (SCFE) نوعی اختلال غیرمعمول در مفصل ران نوجوان است. به دلایلی، توپ در نقطه انتهای فوقانی استخوان ران (استخوان ران) در جهت عقب می لغزد.

53

شاید این مطلب را دوست داشته باشید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *